Udělejte si větrník - Udělej sám

 
Úvod
Zprávy a zajímavosti
Veletrhy
Nebezpečné hračky
Udělejte si sami
Obsah - stránky
SHH
Kontakt

Nastavte si nás jako domovskou stránku


Postavte si vlastního draka - návod

Podzim a pouštění draků k sobě patří stejně jako pomalu se barvící listí stromů.
První pouštění draků se datuje do 4. století před naším letopočtem. V této době Číňané používali létající draky k vyplašení ptáků nad rýžovými poli, později i k zastrašování nepřátel. V Evropě se draci pouští přes 500 let.
Existují desítky druhů draků různých tvarů a materiálů. Setkat se s nimi můžete například na drakiádách, které na podzim zpříjemňují víkendy všem generacím. My vám nabízíme základní jednoduchý model draka, který snadno postavíte a materiál určitě najdete i doma.

Materiál:
2 smrkové nosníky o průměru 4 x 4 nebo 5 x 5 milimetrů
modelářský potahový papír (100 x 75 mm), balicí papír nebo slabý igelit (ne mikroten)
slabý provázek
silonové lanko, které může být na speciálním držáku pro pouštění draka, minimálně 20 metrů
průhledná izolepa
disperzní lepidlo nebo kanagom
barevný papír na mašle
vodové barvy nebo kousky barevného modelářského potahového papíru

Návod na sestavení:
Dva smrkové nosníky 4 x 4 mm nebo 5 x 5 milimetrů nařežte na požadovanou délku 750 mm na výšku a 600 mm na šířku.
Nosníky překřižte podle nákresu ve dvou třetinách svislého nosníku a pevně svažte provázkem. Ten ještě zakápněte disperzním lepidlem nebo kanagomem. Dejte pozor, aby všechny spoje byly v pravém úhlu.
Na všech čtyřech koncích nosníků udělejte pilkou zářezy pro provázek, nebude klouzat.
Kolem obvodu konstrukce natáhněte provázek. Tím ji zpevníte. Dejte ale pozor, abyste provázek moc neutáhli, pak by se konstrukce zkroutila.
Konstrukci položte na papír, kterým budete draka potahovat. Pak vezměte tužku a obkreslete ji tak, aby na všech krajích byl papír o 2 cm delší. Vystřihněte potah na draka podle nakreslených čar.
Rohy zastřihněte podle návodu. Nebudou překážet při potahování a ohýbání okraje.
Dvoucentimetrový okraj přehrňte přes provázek, který jste natáhli kolem obvodu draka, a zalepte izolepou nebo lepidlem na papír (můžete použít klasickou kancelářskou tyčinku nebo disperzní lepidlo).
V tuto chvíli máte připraveného draka pro ozdobení. Kromě malování zvolte třeba polepení vystřiženými motivy z barevného modelářského potahovacího papíru. Čím výraznější bude, tím se na vás bude z výšky více smát (nebo mračit).
Přichází nejdůležitější fáze – připevňování provázku (silonového lanka).
Vyměřte od krajů bočních a horních rohů draka 10 cm a 15 cm pouze od spodního rohu. V těchto místech nalepte z obou stran čtvereček izolepy 2 x 2 cm. Tím zpevníte papír, který by se po propíchnutí a protažení provázku trhal. Provázek uvažte na nosník vodorovného nosníku v označeném místě, propíchněte izolepový čtvereček a protáhněte provázek na lícovou stranu. Na druhé straně prostrčte provázek přes čtvereček izolepy opět směrem k nosníku a uvažte. V místě křížení uvažte očko, v němž se bude druhý provázek pohybovat. Provázek musí mít vůli. Konce provázku nechte delší, abyste mohli případně provázek nastavit. Při pouštění se vítr opírá do lícové plochy draka, tedy do kresby. Papír je opřený o dřevěnou konstrukci, tedy o nosníky.
Drak se vznáší ve vzduchu přibližně pod úhlem 60 stupňů. Chcete-li, aby vám létal, je následující fáze nejdůležitější. Opřete dolní špičkou draka o zem. Chyťte provázky v místě, kde se kříží (očko). Provázek by měl směřovat směrem k zemi pod úhlem 90 stupňů, zatímco drak pod úhlem 60 stupňů. Pokud úhly nesedí, upravte délku provázků přivázaných k nosníkům prodloužením nebo zkrácením. Místo překřížení provázků pak pevně svažte a připevněte provázek, na kterém budete draka pouštět.
Rozkreslený návod si můžete prohlédnout zde

Provázek na pouštění draka:
Délka provázku záleží pouze na vás. 20 metrů postačí. Provázek namotejte například na kousek silné větve, kterou zbavte výčnělků, o které by se provázek mohl přeříznout nebo zasekávat. Průměr by měl být alespoň 5 cm. (Provázek se vám bude navinovat rychleji a lépe.) Draka pouštějte na slabém provázku, režné niti nebo silonovém slabém lanku.

Ocas:
Ocas není pouze na ozdobu, ale slouží ke stabilitě draka při letu a obzvlášť při silném větru. Měl by být 2 metry dlouhý a mašličky asi 25 centimetrů od sebe. Ty vyrobíte z papírů 20 x 10 cm. Papír složíte tak, aby šířka mašle byla 2 cm a délka 20 cm. Pak ji přivážete k provázku.
Po připevnění ocasu můžete draka vyzkoušet. Pokud jste dodrželi přesný postup, měl by váš drak vzlétnout. Draka vždy pouštějte ve dvou. Při slabším větru je nutné s drakem i několik desítek metrů běžet, než se vznese do výšky, kde fouká silnější vítr. Pokud fouká silný vítr, stačí draka nasměrovat proti němu a on se vznese sám.

Na co si dát při pouštění draka pozor:
na dráty vysokého napětí, neměly by se v okolí žádné vyskytovat
křoviny, zvláště šípek, akát a další, kde by se drak mohl při pádu zamotat a potrhat
vysoké trávy s bodláčím nebo uschlým porostem, opět hrozí potrhání draka
všude tam, kde jsou větší nerovnosti, hrozí, že byste mohli upadnout. Při pouštění draka totiž koukáte pořád vzhůru.
na skalnatých vršcích, kde to sice fouká, ale hrozí pád z větší výšky

Tak drak je hotový, víte na co si dát pozor. Nezbývá než vyběhnout do přírody a vyzkoušet jak se Vám povedl. pokud jste postupovali pečlivě nemusíte se ničeho obávat. Váš drak bude králem oblohy.

 
 
 
TOPlist





 

 Webmaster