Udělejte si větrník - Udělej sám

 
Úvod
Zprávy a zajímavosti
Veletrhy
Nebezpečné hračky
Udělejte si sami
Obsah - stránky
SHH
Kontakt

Nastavte si nás jako domovskou stránku


Tangram

Zhotovte si tangram, nejstarší známý mechanický hlavolam. Pochází ze staré Cíny, kde se nazýval "ch'i ch'iao ťu", což volně přeloženo znamená "důmyslná sedmidílná skládačka". Děti i dospělí v zemích Dalekého východu si s ním hrají již několik tisíc let. Začátkem 19. století se tento hlavolam, nebo chcete-li hra, rozšířil po západní Evropě a v Severní Americe, kde dostal název tangram. Sám Napoleon si s ním krátil dlouhou chvíli ve vyhnanství na ostrově Sv. Heleny, jak uvádějí jeho životopisci. Různí výrobci zásobují trh tímto hlavolamem v různém provedení (z překližky, kartónu nebo plastu) a vždy s poněkud odlišným souborem úloh. V odborném tisku bylo publikováno dokonce i několik matematických studií, analyzujících možnosti tohoto hlavolamu.
Sestavováním různých obrazců podle předlohy si dobře procvičíte svoji konstruktivní představivost, smysl a cit pro geometrické obrazce a jejich zákonitosti. Naučíte se vidět plochu.
Tangram si můžete vyrobit z překližky, papírového kartonu ap..
Nakreslete si tangram dle vzoru vpravo a vystřihněte (vyřízněte) si požadovaných 7 dílů k sestavování obrazců.
Tangram je vlastně čtverec, rozdělený promyšleným způsobem na sedm částí, z nichž lze sestavovat různé geometrické obrazce, obecně známé předměty, zvířata a lidské postavy v charakteristických postaveních. Způsob rozdělení čtverce tangramu na části, které jsou k tomuto účelu vhodné, je patrně jeden z nejlepších možných. Proto také tangram přetrvává tisíciletí. (Pro každou úlohu je však vždy nutno použít všech sedmi částí.)


Pokud se Vám podaří sestavit zajímavý tvar, který v naší nabídce není, zašlete nám ho a my jej zveřejníme na těchto stránkách.
 

       
       
 
Zde si můžete obrázky stáhnout na disk
 
 
 
TOPlist

 

 

 Webmaster