Udělejte si větrník - Udělej sám

 
Úvod
Zprávy a zajímavosti
Veletrhy
Nebezpečné hračky
Udělejte si sami
Obsah - stránky
SHH
Kontakt

Nastavte si nás jako domovskou stránku


Vánoce 2007 - Bude dost dárků pro děti?

Chcete-li "bezpečné hračky z Číny", těžko se najdou lepší Vánoce než ty, které nás čekají. Ovšem pozor: nákup pro děti o letošních svátcích se zároveň může hodně zdramatizovat.
Po mnoha problémech s nebezpečnými hračkami z Asie a následném stahování milionů kusů z trhu totiž prodejci nově zatlačili na kontrolu kvality. Pro kupujícího dobrá zpráva, zdálo by se. Ne však v tu nejlepší dobu. Dodávky vánočního zboží jsou totiž už na cestě.
Dodatečné kontroly a testování mohou jejich putování k zákazníkovi významně zpomalit. A prodražit.
Vánoce bez panenky?
Analytici varují, že v posledních měsících roku mohou prodejce po celém světě zaskočit menší dodávky, než plánovali. Kvůli aférám s nebezpečnými výrobky z asijské velmoci tak zřejmě obchodníci ve vyspělých západních zemích budou zvyšovat ceny. Ročně se například v USA prodají tři miliardy hraček, velká část na předvánočním trhu v listopadu a prosinci.
Jenže: osmdesát procent pochází z Číny.
Pokud se černá předpověď naplní, nebude co prodávat. Obchodní domy navíc nezaměstnají část sezónních pracovníků, kteří jsou před Vánoci potřeba. Pro ekonomiku druhá špatná zpráva.
Mattel  je pod tlakem.
Série špatných zpráv z Číny pro hračkáře bude znamenat problém i v roce 2008. Až tehdy se plně projeví více testů a kontrol asijského zboží. "Maloobchodníci tlačí na čínské továrny, aby dodržovaly standardy," upozorňuje Jim Silver, editor magazínu Toy Wishes: "Celý proces výroby se tak zpomaluje."
Problémy s nebezpečnými hračkami během léta ohlásilo hned několik prodejců. Mezi nimi Mattel či Toys ´R´ Us. Z trhu byly staženy desítky milionů kusů zboží, škody zatím dosahují desítek milionů dolarů.

Je otázka zda se podaří všechny nebezpečné hračky zachytit.
Stojí proto za zvážení, zda raději nekoupit českou hračku. Její výrobce musí podstoupit poměrně rozsáhlé kontroly kvality a zdravotní nezávadnosti. Možná bude hračka o něco dražší, ale za zdraví našich dětí těch pár korun navíc určitě stojí.

 

TOPlist

 

 Webmaster